Charakterystyka – automatyka magazynowa

Czym cechuje się automatyka magazynowa

Zacznijmy od tego, że jak sama nazwa wskazuje, automatyka dąży do tego, aby jak najwięcej procesów było wykonywanych bez ingerencji pracowników magazynowych. Oczywiście, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich maszyn i wdrożenie dobrego systemu informatycznego, który będzie nimi odpowiednio zarządzał. Porównując automatykę magazynową do człowieka, można powiedzieć, że system informatyczny jest mózgiem, a maszyny rękami, które wykonują odpowiednie zalecone czynności. Trzeba w tym momencie jeszcze wspomnieć o tym, że nie jest to mała inwestycja. Zakładając, że magazyn do tej pory nie posiadał odpowiednich maszyn i systemu informatycznego to chcąc wdrożyć to rozwiązanie trzeba liczyć się z naprawdę dużymi kosztami. I właśnie dlatego automatyka magazynowa nie dla każdego będzie opłacalna.

Dla kogo będzie to dobrym rozwiązaniem

Przede wszystkim dla naprawdę dużych magazynów, w których rotacje towarów są regularne i częste oraz w tych, które zatrudniają wielu pracowników. Automatyka magazynowa to duża inwestycja, jednak w wymienionych przypadkach będzie idealna i możemy być pewni, że po pewnym czasie się zwróci. Na pewno trzeba powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla centrów dystrybucyjnych i dużych magazynów kurierskich. Jej wdrożenie podnosi w bardzo znaczący sposób wydajność i zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki temu nie trzeba obawiać się uszkodzeń towarów lub przestojów magazynowych spowodowanych zmniejszeniem wydajności na magazynie.

Z czego składa się automatyka magazynowa

Zakładając, że chcemy wyposażyć centrum dystrybucyjne w rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej. Po pierwsze, powinniśmy zacząć od znalezienia odpowiedniego producenta, u którego moglibyśmy zamówić wszystkie części składowe (system wraz z maszynami) oraz odpowiednie wdrożenie. Oczywiście można także logistics-852936_1920zdecydować się na zakup poszczególnych części u różnych producentów, jednak trzeba pamiętać o tym, że mogą być problemy z ich poprawną konfiguracją. Automatyka magazynowa w przypadku centrum dystrybucyjnego będzie składała się z systemu informatycznego, wózków widłowych, prawdopodobnie układnic i przede wszystkim z przenośników, które pozwolą na sprawny transport towarów wewnątrz magazynu. Wszystkie procesy będą jak najlepiej zoptymalizowane i pozwolą na osiągnięcie większej wydajności. Główne oszczędności będą wynikały z tego, że nie będzie potrzeby zatrudniania pracowników magazynowych, gdyż większość ich zadań przejmą maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *