Układnice – opis i zastosowanie

układnice 2

Charakterystyka

Są to maszyny, które stosuje się w magazynach i fabrykach, pozwalające na transport wewnętrzny towarów i układania ich na wskazanych miejscach na regałach magazynowych. Zwykle stosowane są one do transportowania spaletyzowanych towarów. Układnice świetnie sprawdzają się w przypadku magazynów wysokiego składowania. Warto wspomnieć, że są nieodłączną częścią automatyki magazynowej, gdyż bardzo dużo dostępnych na rynku modeli pozwala na obsługę bezosobową przez co są idealne właśnie do działania w systemie automatycznym. Układnice przemieszczają się korytarzami przepływowymi, które rozmieszczone są pomiędzy regałami magazynowymi. Wysoka wydajność jest zapewnione przez zastosowany cykl pracy maszyny, bowiem w trakcie jednego cyklu układnica zarówno załadowuje jak i wyładowuje towary. Pozwala to na osiągnięcie większej efektywności.

Największe zalety

Jeśli chodzi o układnice paletowe do największych zalet można z pewnością zaliczyć fakt, że pozwalają one na automatyzację całego procesu, jakiemu poddawany jest towar na magazynie, a więc począwszy od przyjęcia i pobrania z punktu wejścia, aż do przetransportowania na określony regał i późniejszego przewiezienia do punktu wyjścia. Zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyzacji magazynowej i układnic pozwala na wyeliminowanie błędów ludzkich, które wynikają np. z rozmieszczenia towarów w nieodpowiednich miejscach lub błędne ich skatalogowanie. Układnice mają jeszcze jedną, ogromną zaletę. Mogą pracować w temperaturach ujemnych, dzięki czemu bez problemowo można je wykorzystać w dużych chłodniach lub mroźniach. Nie ma przeciwwskazań do wykorzystywania ich również w warunkach dużej wilgotności. Do układnic automatycznych zwykle dołącza się oprogramowanie zarządzające, które pozwala na dokładne skoordynowanie jej działań w magazynie

Układnice – dla kogo

Z pewnością układnice będą świetnym rozwiązaniem w dużych magazynach. Dzięki ich zastosowaniu nie będzie konieczności tworzenia pomostów magazynowych na wyższych poziomach, które pozwoliłyby pracownikom na manualne dostarczenie towarów naukładnice wyższe regały. Doskonale sprawdzi się także w magazynach, gdzie rotacja towarów jest duża i są one spaletyzowane. Do wyboru, w zależności od tego, czy dany właściciel magazynowy chce inwestować w rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej, może wybrać albo układnice bezzałogowe (automatyczne) lub takie, które obsługiwane są przez wykwalifikowanych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *